Przepisy kulinarne

Wybrane ciekawe przepisy kulinarne na dania z boczniaka.

A'la schabowy
SKŁADNIKI: 8 - 12 kapeluszy boczniaka, 2 jajka, tarta bułka, 2 łyżeczki vegety, tłuszcz.

Kapelusze umyć pod bieżącą wodą, większe kapelusze przy trzonie zbić młotkiem. Jajka rozbić z wegetą, grzyby obtaczać w jajku i w bułce, smażyć na gorącym tłuszczu na rumiano jak schabowe.
Boczniaki marynowane
SKŁADNIKI: 1kg grzybów, 2 szklanki wody, 1 szklanki octu10%, 1łyżeczka soli, 3 łyżki cukru, 10ziaren pieprzu, 5ziaren angielskiego ziela, łyżeczka gorczycy, 3 liście laurowe.

Grzyby należy umyć, obgotować w lekko osolonej wodzie 10minut, odsączyć, zalać wcześniej przygotowaną marynatą (wszystkie podane wyżej składniki zagotować i odstawić do przestygnięcia do temp. ok. 60-65ºC. Po zamknięciu słoika pasteryzujemy je przez 15-20 minut w zależności od wielkości opakowania lub zagotować w zalewie i gorące wkładać do słoiczków przekręcając je do góry dnem.
Boczniaki panierowane
SKŁADNIKI: 800 g boczniaków, 2 jajka, 100 g mąki, 150 g tartej bułki, sól, pieprz, tłuszcz do smażenia

Boczniaki dokładnie opłukać, jeżeli są bardzo duże, to pokroić je na kawałki 6x6cm. Wyrównać brzegi połamanych grzybów. Osuszyć grzyby, układając je blaszkami do dołu. Osuszone grzyby panierować kolejno w mące, jajkach roztrzepanych z 1 łyżką wody i na koniec w tartej bułce. Smażyć grzyby na rozgrzanym tłuszczu z obu stron, gdy się zrumienią, zmniejszyć ogień i dosmażać jeszcze po 3-4 minuty z obu stron. Zdjąć z ognia, doprawić solą i pieprzem. Podawać z ziemniakami puree. W ten sam sposób można przygotować rydze i duże pieczarki.
Boczniaki z grilla
SKŁADNIKI: 10-15 boczniaków, vegeta, 20dag tartego sera, tarta bułka (może być zmieszana pół na pół z pszennymi otrębami), oliwa.

Boczniaki delikatnie opłukać pod bieżącą wodą i wysuszyć. Grzyby panierować w oliwie doprawionej vegetą (na około 5 łyżek oliwy, 1łyżeczka vegety) i tartej bułce. Odstawić na 20 minut w chłodne miejsce. Boczniaki smażyć na średnio rozgrzanym ruszcie po około 2-3 minuty z każdej strony. Pod koniec grillowania jedną stronę posypać tartym serem. Podawać gorące do spożycia.
Flaki z boczniaków
SKŁADNIKI: 50 dag boczniaków, 4 marchewki, 3 pietruszki, 2 nieduże pory, 2 cebule, średniej wielkości seler, 3 kostki bulionu warzywnego, 2 łyżki oliwy, natka pietruszki, mielona papryka, sól, pieprz.

Jarzyny umyć i obrać. Cebule i pory pokroić w półplasterki i poddusić na oliwie. Resztę warzyw pokroić w wąskie paski, zalać dwoma litrami wody i zagotować. Dodać umyte i pokrojone w paski boczniaki, podduszone cebule i pory oraz bulion. Gotować, aż grzyby będą miękkie. Doprawić do smaku solą, pieprzem i papryką. Na talerzu posypać zupę posiekaną natką.
Gulasz grzybowy
SKŁADNIKI: 500g boczniaka, 2-3 cebule, 1 papryka, mąka, przecier pomidorowy lub ketchup, pieprz, śmietana, sól, można dodać trochę przyprawy do gulaszu.

Umyte, pokrojone grzyby na paseczki w poprzek blaszek podsmażyć na tłuszczu, dodać cebulę, paprykę i posypać mąką. Gdy jest zbyt gęste podlać wodą. Gdy wszystkie składniki staną się miękkie dodać przecieru lub ketchupu i śmietanę, doprawić solą i pieprzem, dusić jeszcze kilka minut. Do całości pod koniec duszenia można dodać kiełbasy pokrojonej w kostkę lub serdelka pokrojonego w krążki.
Jajecznica z boczniakami
SKŁADNIKI: 300g boczniaka, 4jajka, 1duża cebula lub 2łyżki pokrojonego szczypiorku, olej, sól, pieprz do smaku.

Grzyby umyć, pokroić w poprzek blaszek na paseczki, dodać sól i pieprz, podsmażyć na tłuszczu razem z cebulą, jajka wybić na miseczkę, rozbić lekko widelcem i wlać na patelnię, doprawić do smaku i stale mieszać do momentu podsmażenia.
Jajka faszerowane boczniakiem
SKŁADNIKI: 300-500g boczniaka, 4-6 jajek, 2-3 łyżki masła, sól pieprz, szczypiorek, listki sałaty, olej do smażenia.

Grzyby umyć, pokroić w drobną kostkę, posolić, podsmażyć do odparowania wody, wystudzić. Zamiast drobno kroić można grzyby po usmażeniu przekręcić przez maszynkę i jeszcze kilka minut podsmażyć do całkowitego pozbycia się wody. Ugotować jaja na twardo, obrać, przekroić na połówki, z środka wyjąć żółtka do miseczki. Żółtka dobrze rozgnieść widelcem z masłem, dodając grzyby i przyprawy, na koniec dodać pokrojony szczypiorek. Wszystkie składniki dokładnie wymieszać. Przygotowanym farszem napełniać kopiasto połówki białek, układać na liściach sałaty.
Kotlety z boczniakami
SKŁADNIKI: 500g boczniaka, 250g mięsa mielonego i pozostałe składniki jak do zwykłych kotletów.

Grzyby umyć, drobno pokroić, podsmażyć do odparowania wody, w czasie smażenia lekko posolić i popieprzyć, dodać 1cebulę, przestudzić. Połączyć z pozostałymi składnikami, wyrobić, formować kotlety, obtoczyć w bułce lub prażonych otrębach pszennych i smażyć.
Mrożenie boczniaka
Mrożenie boczniaka jak było wcześniej wspomniane można przechowywać w temp. 2-6ºC przez tydzień, grzyby te można również mrozić. Do tego nadają się grzyby świeże, czysto zebrane nie myte.
Naleśniki z farszem boczniakowym
Przygotować normalne ciasto naleśnikowe, lekko osolone, aby się lepiej piekły naleśniki dodać na 1 l mleka 2-3łyzki oleju. Farsz - taki sam jak do faszerowanych jajek. Piec cieniutkie naleśniki, nakładać farszem, zwijać w rulon lub składać na pół i jeszcze na pół, zwinięte ponownie podsmażyć. Podawać gorące np. z czerwonym barszczem.
Pierś indycza nadziewana z morelami
SKŁADNIKI: 1 cała pierś indycza, 200g mięsa od szynki lub dobrego mielonego, 500g boczniaków, podsmażonych i zmielonych, 80g suszonych moreli, sól pieprz, słodka papryka, 2 łyżki natki pietruszki, 2łyżki masła.

Mięso umyć, rozklepać, nie dziurawiąc, natrzeć papryką i pieprzem, posolić. Mięso wieprzowe i grzyby podsmażone zemleć, przyprawić, wymieszać z masłem, pokrojonymi w paski morelami i natką pietruszki. Rozsmarować farsz na płacie mięsa, zrolować i obwiązać bawełnianym sznurkiem. Skropić olejem i piec w piecyku co jakiś czas polewając wodą lub piec w rękawie foliowym do tego celu przeznaczonym. Piec 60-90 minut w temp. 220ºC. Podawać na zimno pokrojoną w plastry.
Pizza lub grzanki z boczniaka (mała)
SKŁADNIKI: 250g boczniaka, ser, olej, przyprawy i dodatki według uznania (szynka, papryka, kukurydza, ogórek, kiełbasa), ciasto gotowe.

Pizza - Ciasto można zrobić samemu- potrzeba 1,5 szklanki mąki, 2-3łyżki stołowe oleju, 30g drożdży, sól, pieprz, można dodać 1 jajko, ale nie koniecznie. Przygotowanie ciasta- drożdże rozrobić kilka minut wcześniej w 2-3 łyżkach mleka, do tego dodać mąkę, sól, pieprz, olej i wyrobić, gdy jest zbyt gęste dodać trochę wody aby lekko się wyrabiało. Grzyby umyć, pokroić w poprzeczne paski, podsmażyć na oleju do odparowania wody, dodając pieprz i sól. Przestudzić, rozłożyć na cieście, położyć dodatki według uznania, posypać serem startym na tarce i zapiec w piekarniku lub mikrofali. Pizzę na surowym cieście pieczemy ok. 30min w temp. 180-200ºC. Grzanki - sposób przygotowania farszu grzybowego jest taki sam. Grzanki najlepiej zrobić z angielki, bułkę pokroić posmarować masłem nałożyć podsmażone grzyby i posypać serem, całość zapiec w piekarniku lub mikrofali.
Sałatka z boczniaka
SKŁADNIKI: 500g boczniaka, 2-3 jaja, 2 ogórki kiszone, 0,5 puszki kukurydzy, majonez, sól, pieprz, zielenina.

Grzyby umyć, obgotować 10 minut, odcedzić, pokroić w paseczki lub w kostkę, Dodać tak samo pokrojone jajka, ogórki, kukurydzę, doprawić do smaku i dodać majonez. Sałatkę wykwintnie można podać w połówkach brzoskwiń z puszki.
Sałatka z cykorii, porów i boczniaków
SKŁADNIKI: 4 cykorie przekrojone wzdłuż na pół; kilka oczyszczonych boczniaków; 4 młode pory, ok. 25 cm białej części; 2 łyżki oliwy; świeżo mielony pieprz Sos: sok z 1/2 cytryny; łyżeczka paprykowej pasty sambal; łyżka natki pietruszki; łyżeczka musztardy Dijon; 10 łyżek oliwy z oliwek (1/4 szkl.); sól; pieprz; cukier; słodka papryka w proszku.

W zakręconym słoiku dokładnie wymieszać wszystkie składniki sosu. Pory oczyścić i wrzucić na gorącą wodę, gotować, aż zmiękną, ostudzić, zwilżyć oliwą, przekroić w poprzek na trzy części. Połówki cykorii i boczniaki polać oliwą i posypać pieprzem. Warzywa układać na gorącym grillu, przypiekać, aby z obu stron powstały brązowe paseczki. Podawać gorące i skropione sosem.
Szaszłyki z boczniakami
SKŁADNIKI: 500g grzybów średniej wielkości, 500g wołowiny bez kości, 100g boczku, 3-4 cebule, przyprawa do grilla lub typowe przyprawy do szaszłyków, sól, 2 łyżki oleju, (według uznania, papryka, ogórek kiszony lub konserwowy).

Mięso i grzyby umyć, mięso pokroić na plastry o grubości ok. 0,5cm, boczek pokroić na cienkie plastry, cebulę obrać i pokroić w krążki. Wszystkie te składniki wraz z całymi grzybami posypać solą, przyprawą do grilla i skropić oliwą. Wszystko to przykryć i zostawić na ok. 10minut. Przygotowane składniki nadziewać na szpadki: wołowina, boczniak , boczek, cebula i powtarzamy. Pieczemy na rożnie w temp. 160-180ºC ok. 40minut, polewając w czasie pieczenia spływającym sosem. Podawać z pieczywem lub frytkami i surówką.
Tarta grzybowa
SKŁADNIKI: zamrożone ciasto francuskie, 40 dkg boczniaków, 20 dkg pieczarek, 2 cebule, 3 łyżki masła, 3 łyżki śmietany, tarta bułka, sól, pieprz.

Ciasto rozmrozić, rozwałkować, wyłożyć nim posmarowaną masłem i posypaną bułką tortownicę, formując wysokie brzegi. Lekko zapiec.

Na pozostałym maśle zeszklić posiekaną cebulę, dodać oczyszczone i pokrojone na kawałki pieczarki i boczniaki. Dusić ok. 15 minut.

Posolić, popieprzyć, wymieszać ze śmietaną. Masę grzybową wyłożyć do przestudzonego ciasta. Piec jeszcze ok. 20 minut.
Udka z kurczaka z boczniakami
SKŁADNIKI: 4 udka, 300-500g boczniaka (najlepiej małe ), przyprawa do kurczaka, sól, pieprz, olej.

Udka i grzyby umyć, posypać przyprawą do kurczaka, troszkę posolić i popieprzyć, duże grzyby pokroić w poprzeczne paski. Udka podsmażyć z obu stron na oleju, dodać wcześniej przygotowane grzyby. Podpiekać tak aby odparować wszystką wodę, wtedy grzyby staną się lekko rumiane. Podawać na gorąco np. jako danie imieninowe.
Zapiekanka z boczniaków i mięsa
SKŁADNIKI: 50 dag boczniaków, 5 dag masła, 25 dag mięsa mielonego, 5 łyżek bulionu mięsnego, łyżka mąki, szklanka mleka, łyżeczka curry, żółtko, 2 łyżki śmietany kremówki, 2 łyżki startego żółtego sera, łyżka margaryny, sól, pieprz.

Boczniaki oczyścić, pokroić w cienkie plasterki. W naczyniu stopić 3 dag masła, wrzucić do niego mięso i stale mieszając, przesmażyć. Boczniaki i bulion dodać do mięsa, poddusić razem przez 5 - 10 minut. Na koniec przyprawić do smaku solą i pieprzem.

W małym naczyniu roztopić resztę masła, dodać mąkę i mieszając zasmażyć do chwili, aż nabierze jasnozłotego koloru, po czym dodać mleko i dobrze roztrzepać aby nie potworzyły się grudki. Sos zagotować, po czym doprawić solą i curry. Gotować około 5 minut.

Żółtko rozmącić ze śmietaną, zagęścić sos (nie dopuścić do zagotowania). Formę do zapiekania wysmarować margaryną, włożyć do niej masę mięsno-grzybową, polać sosem i obsypać startym serem.

Tak przygotowaną zapiekankę zapiekać 20 - 25 minut w piekarniku nagrzanym do temperaturu 200º C.
Zupa grzybowa z makaronem lub zupa krem
SKŁADNIKI: 300-500g boczniaka,(można dodać kilka suszonych grzybów leśnych), bulion lub kawałek mięsa na wywar, włoszczyzna, pół butelki śmietany lub jogurtu naturalnego, mąka do zagęszczenia zupy, 2 żółtka.

Jeśli gotujemy zupę na mięsie, to wrzucamy mięso na gotującą wodę, w tym czasie należy umyć i pokroić grzyby w poprzek blaszek. Suszone grzyby należy wcześniej namoczyć. Gdy mięso będzie na pół miękkie wrzucamy grzyby, dodajemy włoszczyznę, solimy do smaku, można dodać łyżeczkę vegety. Na koniec zagęszczamy mąką i doprawiamy śmietaną lub jogurtem. Można tą samą zupę po ugotowaniu zmiksować, wyjmując wcześniej mięso i podawać zupę krem w kubeczkach jako danie imieninowe z groszkiem ptysiowym, grzankami, pieczywem lub samą, zaprawiając ją 2 żółtkami rozmieszanymi ze śmietaną.
Cart

Brak produktów w koszyku.